-
Fast, Free Shipping
-
30-Day Money-Back Guarantee
-
Hassle-Free Warranty
-
Lifetime Customer Support
WattCycle 12V 50Ah LiFePO4 Battery for Fish Finder, LiveScope & Kayak Fishing
- 7.7 x 5.1 x 6.7 inches | 11.4 lbs | A+ LiFePO4 Cells.
- 2X Energy (640Wh Vs. 300Wh lead-acid).
- 10X Life Cycles (5000 Vs. 500)
; 100% Safe, 50A BMS (5 key protection). - Flexibly Expand to Max. 10.24kWh (4S4P).
- Exclusive 5+2 Year Warranty.
- 3 Charging Ways (LFP charger, solar panel, generator).
- MSDS/UN38.3/FCC/CE/ROHS/UL certified.
- Compact & Portable battery for RVs, Trolling Motors, Ham Radio, Campervan, Mower, Electric Scooter, Boat Electricity, Golf Carts, Scientific Instruments, Camping & Emergency Backup.
We offer free shipping within the continental U.S. via UPS Ground or FedEx, with orders typically processed in 1–2 business days and delivered within 2–5 business days. Large products such as 12V 628Ah, 48V 314Ah batteries, or 12kW inverters are shipped by truck (LTL) and require signature upon delivery. After order confirmation, we will contact you by email to confirm shipment, and transportation arrangements typically take about 48 hours. Please note that we do not ship to Alaska, Hawaii, Puerto Rico, or PO Box addresses. Delivery times may vary due to external factors such as carrier delays or weather conditions.
For complete details, please visit:
Shipping Policy.
Our batteries come with a 5-year warranty, which can be extended to 7 years total upon product registration. Accessories are covered by a 1-year warranty, and like-new (refurbished) batteries include a 1-year warranty.
For full terms, conditions, and claim details, please visit:
What's inside the box?
- Dimensions:L19.5 x W13.0 x H17.0
- Weight: 11.46lbs(5.2kg)
- Waterproof Rating: IP65
- Housing Material: ABS (Flame Retardant Plastic)
- Terminal: M8 bolts
- Cell: Grade A+ LiFePO4 Cells
Energy: 640Wh - Cycle Life: 5,000 cycles @100% DOD ~ 15,000 cycles @0% DOD
- Max. Expansion: 4S4P
- Internal Resistance: ≤40mΩ
BMS: 50A
- Max. Cont. Output Power:640W
- Max. Cont. Charge/Discharge Current: 50A
- Max. Discharge Current (5s): 100A±50A
- Low-temp Protection: Yes (32℉/0℃)
- Low-temp Auto Recovery: Yes (41℉/5℃)
Charge
- Charge Voltage/Current:14.6V ± 0.2V/10A (0.2C)
- Charge Method: CC/CV
- Charge Temperature: 32℉~131℉ (0℃~50℃)
- Discharge Temperature:-4℉~131℉ (-20℃~55℃)
- Storage Temperature: 32℉~131℉ (0℃~55℃)
Tech Specs
GENERAL
| Dimensions (Inches) | 7.7 (L) x 5.1 (W) x 6.7 (H) |
| Weight | 11.4lbs / 5.2kg |
| Waterproof Rating | IP65 |
| Warranty | 5 years |
| Housing Material | ABS (Flame Retardant Plastic) |
| Terminal | M8 bolts |
BATTERY
| Cell | EV Grade A+ LiFePO4 Cells |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal/Usable Capability | 50Ah |
| Energy | 640Wh |
| Cycle Life | 5,000 cycles @100% DOD, 6,000 cycles @80% DOD, 15,000 cycles @60% DOD |
| Max Depth of Discharge (DOD) | 100% |
| Max. Expansion | 4S4P |
| Internal Resistance | ≤40mΩ |
BMS
| BMS | 50A |
| Max. Continuous Output Power | 640W |
| Max. Continuous Charge Current | 50A |
| Max. Continuous Discharge Current | 50A |
CHARGE
| Charge Voltage | 14.6V ± 0.2V |
| Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 10A (0.2C) |
| Charge Temperature | 0℃ to 50℃ / 32℉ to 131℉ |
| Discharge Temperature: | -20℃ to 55℃ / -4℉ to 131℉ |
| Storage Temperature | 0℃ to 55℃ / 32℉ to 131℉ |
| Low-Temperature Protection | Yes (32℉/0℃) |
| Low-Temperature Charging Protection Auto Recovery | Yes (41℉/5℃) |
Frequently Asked Questions
Yes!
Standard shipping normally takes 3-5 days. Next day shipping is available on all domestic orders (for an additional charge). International shipping times depend on the products and destination (estimated at checkout).
1) Proper insulation protection equipment
2) Multimeter, battery cables
3) Battery charger/charge controller
1) Proper insulation protection equipment
2) Multimeter, battery cables
3) Battery charger/charge controller
Before Installation:
1) Check for visible damage to the battery, including cracks, dents, deformation, and other visible abnormalities.
2) Ensure that the top of the battery and the terminal connections are clean, free of dirt and corrosion, and dry. If any issues are detected with the battery, please contact us for assistance.
3) Do not short-circuit the battery terminals, as doing so may cause a current surge and result in irreversible damage to the system and battery.
4) Before connecting, confirm the polarity to avoid damaging the battery due to polarity reversal.
5) Use a circuit breaker, fuse, or an appropriate-sized circuit breaker designated by a qualified electrician, licensed installer, or regulatory authority to protect all electrical equipment.
Installation Steps:
Step 1: Fully charge the batteries separately.
Step 2: Test the voltage after 15 minutes of standing, which should be greater than 13V.
Step 3: Connect your batteries in series and/or parallel.
No, you cannot.
When connecting batteries in series and parallel, please follow the following rules.
1) Same brand (Due to different BMS settings, do not connect lithium batteries of other brands)
2) Same battery type (LiFePO4) (Do not connect batteries of other types, such as lithium-ion, lead-acid, or other batteries)
3) Same voltage (recommended for fully charged batteries) (12.8V)
4) Same capacity (50Ah)
5) The purchase cycle of the two batteries should not exceed three months.
Use a LiFePO4 battery charger with a maximum charging voltage/current of 14.6±0.2V/50A.
The battery is classified as a flammable and explosive item. Please use it with caution.
DON'T:
Avoid mechanical impact/No short-circuit/No crush/No disassemble/No incinerate/No heat above 150°F/No harge above 15V/No immerse the battery in water or fire/No use batteries from other brands or different types of batteries in series/parallel (due to different BMS settings)/No reverse the battery and charger
DO:
Use a torque wrench to tighten bolts not your hands
Keep the battery away from fire, hazardous substances, or materials.
Check if the AC-DC battery charger you are using has a specific lithium charging setting and ensure the following charging requirements are met.
Many battery chargers are designed for lead-acid batteries and may not have suitable settings for lithium batteries.
Charging Tips:
1) Use a 14.6V LiFePO4 battery charger.
2) Recommended charging voltage: 14.4 ~ 14.8V
3) Recommended charging current:
20A - The battery will be fully charged to 100% capacity in approximately 2.5 hours.
50A - The battery will be fully charged to 100% capacity in approximately 1 hour.
We recommend charging the WattCycle Energy battery to 50%. Then, disconnect the battery from the load by removing the negative wire from one battery.
Overall, the battery's capacity loss is less than 3.5% per month at 77°F. However, if stored in extreme environmental conditions, the capacity loss may increase.
