-
Fast, Free Shipping
-
30-Day Money-Back Guarantee
-
Hassle-Free Warranty
-
Lifetime Customer Support
WattCycle 12V 100Ah Group 24 LiFePO4 Battery
- BCI Group 24 Size: 10.2 × 6.6 × 8.2 in | 23 lbs
- High Energy Density: 100Ah capacity | 1280Wh energy
- Best Value: Only $0.15 per Wh on average
- Versatile Use: Ideal for RVs, trolling motors, marine, home storage, off-grid, and golf carts.
- Grade-A Prismatic Cells: 5000–15000 cycles DOD | 10+ years lifespan
- Advanced 100A BMS: Full protection against overcharge, over-discharge, and short circuit
- Smart Low-Temperature Cut-Off: Protection triggers below -4℉
- Compact Yet Powerful: 1/3 smaller, 2/3 lighter, but 2× usable energy of a lead-acid battery
- Rugged Design: ABS outer case + internal metal frame for double protection
- Expandable System: Max. 4S4P configuration to build a 20.48 kWh power tank
- Reliable Service: Fast shipping, 5+2 years warranty, pro support, and safe packaging
- Certified: IEC / ROHS / CE / FCC / UN38.3 / Class 9
We offer free shipping within the continental U.S. via UPS Ground or FedEx, with orders typically processed in 1–2 business days and delivered within 2–5 business days. Large products such as 12V 628Ah, 48V 314Ah batteries, or 12kW inverters are shipped by truck (LTL) and require signature upon delivery. After order confirmation, we will contact you by email to confirm shipment, and transportation arrangements typically take about 48 hours. Please note that we do not ship to Alaska, Hawaii, Puerto Rico, or PO Box addresses. Delivery times may vary due to external factors such as carrier delays or weather conditions.
For complete details, please visit:
Shipping Policy.
Our batteries come with a 5-year warranty, which can be extended to 7 years total upon product registration. Accessories are covered by a 1-year warranty, and like-new (refurbished) batteries include a 1-year warranty.
For full terms, conditions, and claim details, please visit:
Make a Huge Difference
Built with durability, Wattcycle 12V 100Ah LiFePO4 battery provides you with the most satisfactory energy solution. Small size, light weight and huge energy. Not only that, Wattcycle only uses EV A-grade batteries, which have a longer lifespan, up to 15,000 cycles, supporting 10+ years easily. Super high quality, super performance, and super good service make Wattcycle easily make huge differences
Thoroughly Upgrade——Farewell to Lead Acid
Lead-acid batteries are bulky, large and short-lived, and can only release 50% energy. It's time to say goodbye to outdated lead-acid batteries. Wattcycle lithium iron phosphate battery can be upgraded in all aspects, with safety, environmental protection, long service life and high energy. One upgrade can be used for 10+ years, and the more you use it, the more you save money.
Power the Winter Passion
Afraid that extreme weather will hinder the normal charging and discharging of batteries? Worried that the battery can't guarantee safety in bad weather? Wattcycle lithium battery provides the ultimate solution. It can keep discharging at -4℉ to 158℉ and charge normally at 32℉ to 122℉. Out of ranges, it can automatically stop charging and discharging to ensure battery safety.
Excellence From the Inside Out
Wattcycle LiFePO4 lithium battery is committed to creating the best quality batteries to solve users' deep needs. Excellent performance inside and out, the outer shell is waterproof and shockproof, the internal metal frame improves stability, 100A BMS 100% guarantees battery safety, and high-quality cells ensure excellent performance and ultra-long life.
Happy Camper——Never Low Battery Alert
One piece can provide 1280Wh of energy, which can easily meet the power supply for RV travel. Supporting the maximum 1C discharge rate, Wattcycle RV battery features fast charging to realize uninterrupted power supply.
Tech Specs
GENERAL
| Dimensions (Inches) | 10.2 (L) x 6.6 (W) x 8.2 (H) |
| Weight | 23.0lbs / 10.5kg |
| Waterproof Rating | IP65 |
| Warranty | 7 years |
| Housing Material | ABS (Flame Retardant Plastic) |
| Terminal | M8 bolts |
12V 100AH BATTERY
| Cell | EV Grade A+ LiFePO4 Cells |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal/Usable Capability | 100Ah |
| Energy | 1280Wh |
| Cycle Life | 5,000+ cycles @100% DOD, 6,000+ cycles @80% DOD, 15,000+ cycles @40% DOD |
| Max Depth of Discharge (DOD) | 100% |
| Max. Expansion | 4S4P |
| Internal Resistance | ≤40mΩ |
Battery BMS
| BMS | 100A |
| Max. Continuous Output Power | 1280W |
| Max. Continuous Charge Current | 100A |
| Max. Continuous Discharge Current | 100A |
| Max. Discharge Current | 300±50A (≤5s) |
12V 100AH Lithium ion Battery Charge Specs
| Charge Voltage | 14.4V ± 0.2V |
| Charge Method | CC / CV |
| Recommend Charge Current | 20A (0.2C) |
| Charge Temperature | 0℃ to 50℃ / 32℉ to 122℉ |
| Discharge Temperature: | -20℃ to 70℃ / -4℉ to 158℉ |
| Storage Temperature | -10℃ to 50℃ / 14℉ to 122℉ |
| Low-Temperature Protection | Yes (32℉/0℃) |
| Low-Temperature Charging Protection Auto Recovery | Yes (41℉/5℃) |
Frequently Asked Questions
Yes!
Standard shipping normally takes 3-5 days. Next day shipping is available on all domestic orders (for an additional charge). International shipping times depend on the products and destination (estimated at checkout).
1) Proper insulation protection equipment
2) Multimeter, battery cables
3) Battery charger/charge controller
1) Proper insulation protection equipment
2) Multimeter, battery cables
3) Battery charger/charge controller
Before Installation:
1) Check for visible damage to the battery, including cracks, dents, deformation, and other visible abnormalities.
2) Ensure that the top of the battery and the terminal connections are clean, free of dirt and corrosion, and dry. If any issues are detected with the battery, please contact us for assistance.
3) Do not short-circuit the battery terminals, as doing so may cause a current surge and result in irreversible damage to the system and battery.
4) Before connecting, confirm the polarity to avoid damaging the battery due to polarity reversal.
5) Use a circuit breaker, fuse, or an appropriate-sized circuit breaker designated by a qualified electrician, licensed installer, or regulatory authority to protect all electrical equipment.
Installation Steps:
Step 1: Fully charge the batteries separately.
Step 2: Test the voltage after 15 minutes of standing, which should be greater than 13V.
Step 3: Connect your batteries in series and/or parallel.
No, you cannot.
When connecting batteries in series and parallel, please follow the following rules.
1) Same brand (Due to different BMS settings, do not connect lithium batteries of other brands)
2) Same battery type (LiFePO4) (Do not connect batteries of other types, such as lithium-ion, lead-acid, or other batteries)
3) Same voltage (recommended for fully charged batteries) (12.8V)
4) Same capacity (50Ah)
5) The purchase cycle of the two batteries should not exceed three months.
Use a LiFePO4 battery charger with a maximum charging voltage/current of 14.6±0.2V/50A.
The battery is classified as a flammable and explosive item. Please use it with caution.
DON'T:
Avoid mechanical impact/No short-circuit/No crush/No disassemble/No incinerate/No heat above 150°F/No harge above 15V/No immerse the battery in water or fire/No use batteries from other brands or different types of batteries in series/parallel (due to different BMS settings)/No reverse the battery and charger
DO:
Use a torque wrench to tighten bolts not your hands
Keep the battery away from fire, hazardous substances, or materials.
Check if the AC-DC battery charger you are using has a specific lithium charging setting and ensure the following charging requirements are met.
Many battery chargers are designed for lead-acid batteries and may not have suitable settings for lithium batteries.
Charging Tips:
1) Use a 14.6V LiFePO4 battery charger.
2) Recommended charging voltage: 14.4 ~ 14.8V
3) Recommended charging current:
20A - The battery will be fully charged to 100% capacity in approximately 2.5 hours.
50A - The battery will be fully charged to 100% capacity in approximately 1 hour.
We recommend charging the WattCycle Energy battery to 50%. Then, disconnect the battery from the load by removing the negative wire from one battery.
Overall, the battery's capacity loss is less than 3.5% per month at 77°F. However, if stored in extreme environmental conditions, the capacity loss may increase.


